Zbierať či nezbierať

Sme bohužiaľ zanedbateľná menšina. Dokonca sa stretávam s nepochopením a čudovaním, prečo to vlastne robím. Pohľad na „nálož“ na trávniku,  v horšom prípade na chodníku, je vždy nepríjemný, ale keď napadne čerstvý biely sneh a všade, kam sa poobzerám  je hnedá nádielka, je to priam katastrofa. Človeku je až do plaču. Voľne pohodené psie exkrementy potenciálne ohrozujú ďalšie zvieratá, ale hlavne malé deti. Nie raz sa mi stalo, že som omylom stúpil na kontaminované miesto. Najhoršie asi bolo, keď som sa veľmi ponáhľal do práce a až v aute som si uvedomil, že mám zasiahnuté už aj nohavice, koberček, brzdový aj plynový pedál. Príkladov by sa určite našlo ešte veľa, ale spoločné budú mať všetky bezohľadnosť a ignoranciu určitej skupiny majiteľov psov.

Argumenty, ktoré som počul a mnohí ich na obranu často používajú:
- Ja zbierať nebudem, však ja si za psa platím daň

Tento majiteľ psa je presvedčený, že po zaplatení dane za psa ma predplatené zbieranie exkrementov. Čudujem sa, že tam rovno nezapichne červenú zástavku, aby pracovník miestneho úradu cestou z práce vedel daný „bobek“ lokalizovať. Znamená to, že ak zaplatí daň za byt, tak mu doma niekto príde na WC spláchnuť? Alebo keď zaplatím cestnú daň za auto, mám nárok na to, aby mi ho niekto raz do týždňa natankoval a umyl? Takto to predsa nefunguje. Je to síce scestná, ale častá argumentácia.

- Ja zbierať nebudem, mne sa to hnusí

Čo na to povedať, každý z nás občas musí zatnúť zuby a urobiť aj menej príjemné veci. Pozbierať po vlastnom psovi môžu byť síce nepríjemné, ale zoškrabovať z topánok výkaly cudzích psov je oveľa nepríjemnejšie.

- Nie sú tu koše a vrecká na to určené

Iste by bolo lepšie mať po ruke vždy separovaný kôš. Legislatíva však dovoľuje použiť koše na komunálny odpad (pozri VZN u vás).  U nás nemáme žiadnu podporu od mestskej časti, tak si vrecká kupujem. Netreba mať na tento účel špeciálne vrecká,   rovnako poslúži aj bežné mikroténové vrecúško, dokonca aj použité, napr. to, čo nám ostalo po nákupe rožkov.

- Príroda si poradí

Nakoniec určite, len či na to máme tak dlho čakať.  Psí exkrement predstavuje riziko, keďže môže obsahovať rôzne vajíčka parazitov, ktoré sú aj pre človeka veľmi nebezpečné.
- Keď nezbierajú iní, tak prečo ja?

Na toto naozaj nemám žiaden argument, veď sa to dotýka každého z nás, ak by tato premýšľal každý a vo všetkých aspektoch spoločenského života , tak by nám bolo veľmi ťažko žiť. Zaujímavé, že takto argumentujúci jedinci akosi strácajú slová pri poukázaní na fakt, že je aj mnoho tých, čo po svojich miláčikoch zbierajú. Prečo si nezoberú príklad z nich?

- Ja mám len malého psa, tak to nevadí

Vadí, platí všetko ako pri veľkom psovi. Ak ja alebo moje dieťa vstúpime do „páchnucej kôpky“, je mi úplne jedno, ako veľká bola. Odstraňovanie následkov je rovnako nepríjemne. Hoci malý pes, zdravotné riziko je rovnako veľké.

Vyzývam aj touto cestou, aby sa zobudili nezodpovední majitelia psov a nekazili dobré meno zodpovedným kynológom. Apelujem na zodpovednosť a ohľaduplnosť voči sebe a svojmu okoliu. A komu niet rady, toho nech riešia dôraznejšie kompetentné úrady a mestská polícia.

marco

Pozrite tiež...

Samaria Real